Czy można żądać od kandydata do pracy zaświadczenia o niekaralności?

Czasami pracodawcy wpadają na taki pomysł: chcę mieć w swoim zespole pracowników o nieposzlakowanej opinii, więc muszę wiedzieć czy byli karani czy nie. Czy jednak w świetle RODO pracodawca może żądać na etapie rekrutacji przedstawienia od każdego kandydata zaświadczenia o niekaralności?

www.rybarczyk-kancelaria.pl

Otóż taki wymóg nie zależy od „widzimisię” pracodawcy. Dane, których można żądać od kandydata do pracy zostały wyraźnie określone w art. 22(1) § 1 Kodeksu pracy. Są to:

1) imię (imiona) i nazwisko;

2) datę urodzenia;

3) dane kontaktowe wskazane przez taką osobę;

4) wykształcenie;

5) kwalifikacje zawodowe;

6) przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Inne dane można odbierać w oparciu o zgodę pracownika lub gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub obowiązku wynikającego z przepisów prawa. Jeżeli zatem zatrudniamy np. spawacza, co do którego nie ma prawnego wymogu niekaralności, to nie można żądać od kandydata do pracy na tym stanowisku przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Takie działanie było sprzeczne z RODO, a nawet jeśli pracownik przedstawiłby na nasze żądanie takie zaświadczenie, to przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych byłoby sprzeczne z zasadą legalności i minimalizacji danych.

Jak wskazano w poradniku „Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Poradnik dla pracodawców” opracowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, „zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, prawo do uzyskania informacji o osobach, których dane osobowe zgromadzone zostały w rejestrze, przysługuje pracodawcom, w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej”. Każdorazowo zatem musi istnieć wymóg niekaralności do bycia zatrudnionym na danym stanowisku wynikający z przepisów prawa, który pozwala na skierowanie do kandydata żądania przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Jako przykłady takich zawodów można wymienić:

• nauczycieli (art. 10 ust. 8a ustawy – Karta Nauczyciela),

• straż graniczną (art. 31 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej),

• detektywów (art. 29 ust. 2 ustawy o usługach detektywistycznych),

  • ochroniarzy (art. 26 ust. 3 pkt 5 ustawy o ochronie osób i mienia).

Nieposzlakowana opinia nie zawsze musi być utożsamiana z niekaralnością. Wszelkie wymogi dotyczące przedstawiania zaświadczeń o niekaralności w sytuacji, gdy nie ma wyraźnej podstawy prawnej żądania takich zaświadczeń są niezgodne z prawem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s