Czy dane znajdujące się w CEIDG są danymi osobowymi?

Na gruncie sprawy BisNode, o której trochę pisaliśmy we wpisie „Niewspółmiernie duży wysiłek czyli oś sporu w sprawie BisNode. Częściowy komentarz do wyroku WSA”. W treści uzasadnienia wyroku WSA wydanego w tej sprawie Sąd poruszył bardzo ważną kwestię dotyczącą ochrony danych zgromadzonych w jawnych rejestrach, w szczególności w CEIDG.

Jaki jest problem? Otóż w CEIDG znajdują się dane przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Wśród tych danych część jest jawna a część nie. Wśród danych jawnych jest m.in. imię i nazwisko, adres prowadzenia działalności, NIP, REGON, czasem e-mail i telefon kontaktowy. Czy zatem te dane, z uwagi na fakt, że są jawne i dostępne nieograniczonemu kręgowi osób, nie stanowią danych osobowych? Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć przecząco. RODO w żadnym miejscu nie mówi, że fakt upublicznienia jakichkolwiek danych osobowych pozbawia je istoty bycia danymi osobowymi czy też należnej im ochrony. Dane zgromadzone w CEIDG są przetwarzane w oparciu o art. 6 ust. 1 lit. c (obowiązek prawny), natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby te same dane (nawet pozyskane z takiego rejestru) były przetwarzane na innej podstawie prawnej i w innych celach. Spółka BisNode przetwarza dane z CEIDG w celach typowo komercyjnych. Cel nie jest zatem taki sam jak w przypadku przetwarzania tych danych w ramach CEIDG.

Inny przykład: ujawnienie danych osobowych (np. imienia i nazwiska) lekarza na stronie internetowej, na której można wyrażać opinie o lekarzach nie oznacza, że te dane tracą walor danych osobowych czy tez nie korzystają z ochrony. Każdorazowo należy patrzeć na charakter, kontekst i cel przetwarzania danych. W końcu te same dane osobowe bardzo często (a w obecnych czasach właściwie zawsze) są przetwarzane przez różnych administratorów. Fakt przetwarzania konkretnych danych przez jednego administratora, który je upublicznia nie może w żaden sposób pozbawiać tych danych ochrony. Wynika to nie tylko z przepisów o ochronie danych osobowych, ale również z zasad logiki. Przy przyjęciu odmiennego założenia cały system ochrony danych osobowych właściwie nie miałby sensu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s